Ankara AŞTİ Telefon Numarası Nedir? – 2024 Güncel Numara

Ankara AŞTİ Telefon Numarası Nedir? – 2024 Güncel Numara

Ankara AŞTİ Telefon Numarası Nedir? Sorusuna yanıt veriyoruz. Ankara’da bulunan otobüs terminalinin ismi, AŞTİ olarak bilinmektedir. AŞTİ’nin açılımı, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalidir. AŞTİ, ülkemizdeki en büyük otobüs terminali olarak 1995 yılında hizmete girmiştir. Açıldığı günden bu yana daha fazla otobüs firmasını bünyesinde barındırmaya devam etmektedir.

Ankara AŞTİ Telefon Numarası

Ülkemizin 81 iline otobüs seferi düzenleyen pek çok seyahat acentesi, AŞTİ bünyesinde hizmetlerini sürdürmektedir. Gün içerisinde çok sayıda otobüs seferi düzenlenen AŞTİ, ülkemizin dört bir yanına yolcu göndermekte ve yolcu kabul etmektedir.

AŞTİ’nin geniş kapasitesi kadar mimarisi de ön plandadır. Ülkemizin en önemli mimarlarının ve heykeltıraşlarının bir arada tasarladığı AŞTİ, geniş alanı, konforlu hizmet sahası ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Ankara AŞTİ telefon numarası aracılığı ile dilediğiniz otobüs firmasına kısa sürede ulaşabilirsiniz. AŞTİ telefon numarası 0312 207 10 00 numarası üzerinden, terminalin müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz.

AŞTİ Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

Ankara iline gelmek veya şehirden farklı bir güzergaha gitmek için, otobüs seferlerini AŞTİ üzerinden kullanmanız gerekmektedir.

Ankara’ya gelen tüm şehirlerarası otobüs firmaları, yolcularını AŞTİ’de bırakmakta ve yeni yolcularını buradan almaktadırlar. Ülkemizin en önemli ve ikinci büyük şehri olan Ankara’da yolcu yoğunluğunu, AŞTİ geniş kapasitesi ile rahatlıkla karşılayabilmektedir.

AŞTİ Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

Ankara ili oldukça büyük olduğundan dolayı, şehirlerarası otobüslerin karmaşa oluşturmaması için şehir içi servisleri bulunmamaktadır. Bunun için AŞTİ üzerinden, şehir içine giden farklı dolmuş ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ülkemizin ortasında bulunan Ankara şehrine gitmek için, dilediğiniz yerden otobüse binebilir ve AŞTİ’de inebilirsiniz. Ankara AŞTİ telefon numarası sayesinde, otogar ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

AŞTİ müşteri hizmetleri numarası 0312 207 10 00’ı arayabilir ve dilediğiniz konu hakkında görüşebilirsiniz.

AŞTİ Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Ankara’dan farklı bir şehre gitmek istiyorsanız, şehirlerarası yolculuğunuzu gerçekleştirmek için AŞTİ’ye ulaşmanız gerekmektedir. Ankara ilinden AŞTİ’ye ulaşmak için, EGO otobüslerini veya minibüsleri terci edebilirsiniz.

Otogar, Ankara’da çok kolay ve rahat bir şekilde ulaşılabilecek bir konumda bulunmaktadır. AŞTİ, yapım aşamasında şehrin konumu ve büyüklüğü de göz önünde tutularak planlanmıştır.

AŞTİ Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Belirli bir proje çerçevesinde oluşturulan AŞTİ, gelen müşterilerin ağırlanması için de pek çok hizmet sunmaktadır. AŞTİ, oldukça büyük bir alan üzerine kuruludur. Sadece otobüs firmalarının yazıhanelerine veya şubelerine değil, pek çok hizmete de AŞTİ içerisinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs beklemek için kurulan restoran ve kafeler, ideal bir dinlenme alanı oluşturmaktadır. Geniş kapasiteli bekleme alanları ile hem gelen, hem de giden yolcular tarafından ortak kullanım alanı olarak tercih edilmektedir.

Firma seferleri ve otobüs firmaları hakkında daha detaylı bilgi almak için AŞTİ müşteri hizmetleri hattı numarasını arayabilirsiniz. AŞTİ müşteri hizmetleri numarası 0312 207 10 00 numarasını, bulunduğunuz her yerden aramanız mümkündür.

AŞTİ müşteri hizmetleri direk bağlanma numarası, sayesinde santrale bağlanabilir ve müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilirsiniz.

AŞTİ Şikayet Hattı Numarası Nedir?

Her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hizmet veren AŞTİ, kurumsal bir anlayış ile yönetilmektedir. AŞTİ bünyesinde hizmet veren tüm otobüs firmaları hakkında bilgi almak için, Ankara AŞTİ telefon numarası üzerinden firma yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ülkemizin en büyük ve en önemli otobüs terminali olarak hizmetlerini sürdüren AŞTİ hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, AŞTİ müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. AŞTİ hakkındaki görüş ve şikayetlerinizi iletmek için AŞTİ telefon numarası üzerinden yetkililer ile görüşebilirsiniz.

AŞTİ Şikayet Hattı Numarası Nedir?

Her türlü soru, öneri, şikayet ve görüş yetkililer tarafından dikkate alınmaktadır. AŞTİ üzerinden gerçekleştirdiğiniz yolculuklarınızda yaşadığınız sorunları da AŞTİ şikayet hattı üzerinden temsilcilere iletebilirsiniz.

0312 207 10 00 telefon numarası AŞTİ müşteri hizmetleri hattı olarak bilinmektedir. Müşterilerine her zaman çözüm odaklı yaklaşan AŞTİ yetkilileri ile dilediğiniz zaman görüşebilirsiniz. AŞTİ şikayet hattı sürekli olarak aktif şekilde çalışmaktadır.

Çağrı merkezi numarasını çalışma saatleri içerisinde aradığınızda, ilgilendiğiniz konu ile ilgili yetkililere daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. AŞTİ çağrı merkezi numarası dışında farklı iletişim kanalları üzerinden de otogar ile iletişime geçmeniz mümkündür.

Yenimahalle’de bulunan AŞTİ’ye, faks ve e-posta yolu ile de ulaşabilirsiniz. Ankara AŞTİ telefon numarası ise; yaşadığınız soruna daha kısa sürede çözüm üretmek için etkili bir iletişim kanalıdır.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz;

Benzer Yazılar

İstanbul Seyahat Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

İstanbul Seyahat Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir? Sorusu günümüzde sıkça sorulan bir sorudur, bizler ise bugün bu soruya yanıt vereceğiz. İstanbul Seyahat Ne Zaman Kuruldu? İstanbul seyahat firması, 1940 yılından itibaren müşterilerine şehirlerarası taşımacılık hizmeti vermektedir. İlk seferini Giresun ve Samsun arasında düzenleyen firma günümüzde de binlerce kişinin tercih ettiği bir seyahat acentesi olarak bilinmektedir. Trakya bölgesinde hizmet vermeye ilk olarak 1975 yılında ve İstanbul ile Çorlu hattı arasında başlamıştır. 1975 yılında yine pek çok bölgede ve dış hatlarda da şehirlerarası taşımacılık hizmeti verdiği bilinmektedir. İstanbul seyahat firması, 2002 yılında şirket olarak daha kurumsal bir şekilde ve daha geniş bir turizm alanında faaliyet vermeye başlamıştır. Özellikle 2005 yılına gelindiğinde turizm sektöründe büyük bir atak yaptığı görülmektedir. Sadece şehirlerarası taşımacılık sektöründe değil, yurtiçi ve yurtdışı uçak bileti satma hizmetleri ile de tanınmaktadır. ETS turun yetkili acentesi olarak hizmet vermiştir. Günümüzde pek çok ilde satış ofisi ve yetkili bayiliği bulunmaktadır. İstanbul seyahatin […]

Köfteci Yusuf Telefon Numarası Nedir?

Köfteci Yusuf Telefon Numarası Nedir? Köfteci Yusuf, ülke genelinde et ve restoran sektöründe adını duyurmuş olan en önemli işletmelerden biridir. Pek çok ilde şubesi bulunan Köfteci Yusuf, çalışma hayatına 1996 yılında İznik’te başlamıştır. Sadece Türkiye genelinde değil, yurtdışında da pek çok ülkede şubeleri bulunmaktadır. Köfteci Yusuf Telefon Numarası Marka haline gelen Köfteci Yusuf, yurtdışında 3 farklı ülkede şubeleri ile et restoranı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye genelinde 500’e yakın şube sayısına sahip olan Köfteci Yusuf, güler yüzlü personeli ile restoran sektörünün öncü isimleri arasında yer almayı başarmıştır. Bulunduğunuz ilde Köfteci Yusuf şubesi olup olmadığını merak ediyor veya şubeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, Köfteci Yusuf telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Köfteci Yusuf Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir? Birbirinden lezzetli yemekleri müşterilerine sunan ve son dönemlerin en popüler restoran zincirlerinden biri olan Köfteci Yusuf, pek çok ilde faaliyet göstermektedir. %100 müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışmalarına devam eden firmanın, kendine has konsepti pek […]

Tüketici Hakları Telefon Numarası Nedir?

Ayıplı ya da bozulan ürünler ile ilgili haklarınızı korumak ve savunmak için, Tüketici Hakları numarası üzerinden yetkililer ile iletişime geçebilirsiniz. Ürünlerden kaynaklı olarak yaşadığınız zararın giderilmesi için, Tüketici Hakem Heyeti ile bağlantı kurmanız yeterli olacaktır. Peki Tüketici Hakları Telefon Numarası Nedir? Tüketici Hakları Numarası Tüketici Hakem Heyeti, herhangi bir malın veya ürünün ayıplı olması durumunda şikayetlerinizi oluşturacağınız heyet olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir mağaza ya da alışveriş merkezinden aldığınız ürünlerde pek çok problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ürünler hakkında yaşadığınız sorunların giderilmesi ve satan firma ile ilgili problemlerin çözülmesi için, Tüketici Heyeti’ne başvurmanız gerekmektedir. Satın aldığınız ürünler garantisi süresi dışında bozulabilir veya garantisi olmayabilir. Alo 175 Tüketici Danışma İletişim Hattı Tüketici Hakları numarası ile satın aldığınız ürünlerle ilgili tüm sorunlarını kısa sürede çözebilirsiniz. Tüketici Hakları numarası olarak bilinen 175 numarasını arayabilir ve ilgili konu hakkında gerekli taleplerde bulunabilirsiniz. Tüketici Hakları sadece satın alınan ve garantisi biten ürünlerle ilgili yaşanılan sıkıntılarla ilgilenmemektedir. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele