İstanbul Seyahat Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

İstanbul Seyahat Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

İstanbul Seyahat Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir? Sorusu günümüzde sıkça sorulan bir sorudur, bizler ise bugün bu soruya yanıt vereceğiz.

İstanbul Seyahat Ne Zaman Kuruldu?

İstanbul seyahat firması, 1940 yılından itibaren müşterilerine şehirlerarası taşımacılık hizmeti vermektedir. İlk seferini Giresun ve Samsun arasında düzenleyen firma günümüzde de binlerce kişinin tercih ettiği bir seyahat acentesi olarak bilinmektedir.

Trakya bölgesinde hizmet vermeye ilk olarak 1975 yılında ve İstanbul ile Çorlu hattı arasında başlamıştır. 1975 yılında yine pek çok bölgede ve dış hatlarda da şehirlerarası taşımacılık hizmeti verdiği bilinmektedir.

İstanbul seyahat firması, 2002 yılında şirket olarak daha kurumsal bir şekilde ve daha geniş bir turizm alanında faaliyet vermeye başlamıştır. Özellikle 2005 yılına gelindiğinde turizm sektöründe büyük bir atak yaptığı görülmektedir.

Sadece şehirlerarası taşımacılık sektöründe değil, yurtiçi ve yurtdışı uçak bileti satma hizmetleri ile de tanınmaktadır. ETS turun yetkili acentesi olarak hizmet vermiştir.

Günümüzde pek çok ilde satış ofisi ve yetkili bayiliği bulunmaktadır. İstanbul seyahatin telefon numarası üzerinden, müşteri hizmetleri ile kolaylıkla bağlantı kurabilirsiniz.

İstanbul Seyahat Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

“Yolculumuz konuğumuzdur” sloganı ile hizmetlerini sürdürmeye devam eden İstanbul seyahat firması, turizm ve şehirlerarası taşımacılık organizasyonlarına devam etmektedir. Her zaman güvenli ve konforlu bir taşımacılık hizmeti vermeye özen göstermektedir.

Müşterilerinin talep, öneri ve şikayetlerini her daim önemseyen İstanbul seyahat firması yetkililerine ulaşmak için, İstanbul seyahat çağrı merkezi numarası üzerinden aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Seyahat Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

Türkiye genelinde toplamda 250 online satış ofisine sahip olan firma, her geçen gün hızlı bir şekilde büyümeye ve ilerlemeye devam etmektedir. 750’yi aşkın personeli ile taşımacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan firmaya İstanbul seyahatin telefon numarası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Firma hakkındaki görüş ve şikayetlerinizi iletmek ve aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulmak için, İstanbul seyahat müşteri hizmetleri numarası ideal bir çözüm olacaktır.

Müşteri hizmetlerine ilettiğiniz en küçük bir sorun bile kısa sürede ve etkili bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır. Firma hakkındaki sorun ve görüşlerinizi iletmek için sizler de İstanbul seyahatin telefon numarası hattını arayabilirsiniz. 0850 222 59 59 numaralı hat üzerinden müşteri hizmetlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Seyahat Hizmetleri

Bilet rezervasyonlarınızı yaptırmak, bilet satın almak, seferler ve otobüs saatleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için, İstanbul seyahatin telefon numarası olan 0850 222 59 59 numarasını arayabilirsiniz.

Aldığınız bileti iptal ettirmek ya da değişiklik yapmak için dilediğiniz zaman İstanbul seyahat hizmetleri müşteri numarası hattını arayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde İstanbul seyahatin şube veya bayiliği olup olmadığını öğrenmek için, 0850 222 59 59 numarasından müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Seyahat Seferleri

İstanbul seyahat firması tüm Türkiye genelinde şehirlerarası taşımacılık hizmeti veren en köklü firmalar arasında yer almaktadır. Firmanın en popüler güzergahları arasında İzmir, Bursa, Ankara, Çorlu ve Afyon yer almaktadır. Bunlar dışında Antalya, Rize, İzmit ve Kastamonu gibi pek çok yere de hizmet vermektedirler.

İstanbul Seyahat Seferleri

Sizler de otobüs güzergahları ve saatleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, İstanbul seyahatin telefon numarası üzerinden yetkili kişilerle görüşebilirsiniz. İstanbul seyahat, şehir içi ücretsiz servis hizmeti ile de müşterilerinden her zaman memnuniyet kazanmıştır.

Şehir içi ücretsiz servis hizmetinin hangi şehirlerde olduğunu öğrenmek istiyorsanız, İstanbul seyahat müşteri hizmetleri çağrı numarası üzerinden detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

İstanbul seyahat firmasının 1. hattı olarak Esenler Otogarı’nı tercih edebilirsiniz. Diğer şehirlerdeki ve İstanbul genelindeki şubeleri hakkında bilgi almak için, İstanbul seyahatin telefon numarası aracılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

İstanbul Seyahat Otobüs Özellikleri

İstanbul seyahatin telefon numarası sayesinde, firma hakkındaki tüm şikayetlerinizi ve görüşlerinizi kısa sürede yetkili kişilere iletebilirsiniz. Konforlu yolculuk denildiğinde akla ilk olarak gelen firmalar arasında İstanbul seyahat yer almaktadır. Hem teknolojik ve konforlu, hem de güveli ve lüks otobüs filosu ile sektöre yön veren firmalar arasında bulunmaktadır.

Geniş otobüs ve araç filosuna sahip olan firmanın otobüslerinin büyük bir çoğunluğu 2+1 oturma düzenine sahiptir. Şehirlerarası hizmet veren firmanın toplamda 85 adet otobüsü bulunduğu bilinmektedir.

Şehirlerarası otobüs çeşitlerinin yanı sıra şehir içi ücretsiz servis hizmeti için de 40 adet aracı bulunmaktadır. İstanbul seyahatin telefon numarası ile bilet rezervasyonları, ücretsiz servis hizmeti ve firma şubeleri hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz;

Benzer Yazılar

Köfteci Yusuf Telefon Numarası Nedir?

Köfteci Yusuf Telefon Numarası Nedir? Köfteci Yusuf, ülke genelinde et ve restoran sektöründe adını duyurmuş olan en önemli işletmelerden biridir. Pek çok ilde şubesi bulunan Köfteci Yusuf, çalışma hayatına 1996 yılında İznik’te başlamıştır. Sadece Türkiye genelinde değil, yurtdışında da pek çok ülkede şubeleri bulunmaktadır. Köfteci Yusuf Telefon Numarası Marka haline gelen Köfteci Yusuf, yurtdışında 3 farklı ülkede şubeleri ile et restoranı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye genelinde 500’e yakın şube sayısına sahip olan Köfteci Yusuf, güler yüzlü personeli ile restoran sektörünün öncü isimleri arasında yer almayı başarmıştır. Bulunduğunuz ilde Köfteci Yusuf şubesi olup olmadığını merak ediyor veya şubeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, Köfteci Yusuf telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Köfteci Yusuf Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir? Birbirinden lezzetli yemekleri müşterilerine sunan ve son dönemlerin en popüler restoran zincirlerinden biri olan Köfteci Yusuf, pek çok ilde faaliyet göstermektedir. %100 müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışmalarına devam eden firmanın, kendine has konsepti pek […]

Ankara AŞTİ Telefon Numarası Nedir? – 2024 Güncel Numara

Ankara AŞTİ Telefon Numarası Nedir? Sorusuna yanıt veriyoruz. Ankara’da bulunan otobüs terminalinin ismi, AŞTİ olarak bilinmektedir. AŞTİ’nin açılımı, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalidir. AŞTİ, ülkemizdeki en büyük otobüs terminali olarak 1995 yılında hizmete girmiştir. Açıldığı günden bu yana daha fazla otobüs firmasını bünyesinde barındırmaya devam etmektedir. Ankara AŞTİ Telefon Numarası Ülkemizin 81 iline otobüs seferi düzenleyen pek çok seyahat acentesi, AŞTİ bünyesinde hizmetlerini sürdürmektedir. Gün içerisinde çok sayıda otobüs seferi düzenlenen AŞTİ, ülkemizin dört bir yanına yolcu göndermekte ve yolcu kabul etmektedir. AŞTİ’nin geniş kapasitesi kadar mimarisi de ön plandadır. Ülkemizin en önemli mimarlarının ve heykeltıraşlarının bir arada tasarladığı AŞTİ, geniş alanı, konforlu hizmet sahası ile hizmet vermeye devam etmektedir. Ankara AŞTİ telefon numarası aracılığı ile dilediğiniz otobüs firmasına kısa sürede ulaşabilirsiniz. AŞTİ telefon numarası 0312 207 10 00 numarası üzerinden, terminalin müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz. AŞTİ Çağrı Merkezi Numarası Nedir? Ankara iline gelmek veya şehirden farklı bir güzergaha gitmek için, otobüs […]

Tüketici Hakları Telefon Numarası Nedir?

Ayıplı ya da bozulan ürünler ile ilgili haklarınızı korumak ve savunmak için, Tüketici Hakları numarası üzerinden yetkililer ile iletişime geçebilirsiniz. Ürünlerden kaynaklı olarak yaşadığınız zararın giderilmesi için, Tüketici Hakem Heyeti ile bağlantı kurmanız yeterli olacaktır. Peki Tüketici Hakları Telefon Numarası Nedir? Tüketici Hakları Numarası Tüketici Hakem Heyeti, herhangi bir malın veya ürünün ayıplı olması durumunda şikayetlerinizi oluşturacağınız heyet olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir mağaza ya da alışveriş merkezinden aldığınız ürünlerde pek çok problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ürünler hakkında yaşadığınız sorunların giderilmesi ve satan firma ile ilgili problemlerin çözülmesi için, Tüketici Heyeti’ne başvurmanız gerekmektedir. Satın aldığınız ürünler garantisi süresi dışında bozulabilir veya garantisi olmayabilir. Alo 175 Tüketici Danışma İletişim Hattı Tüketici Hakları numarası ile satın aldığınız ürünlerle ilgili tüm sorunlarını kısa sürede çözebilirsiniz. Tüketici Hakları numarası olarak bilinen 175 numarasını arayabilir ve ilgili konu hakkında gerekli taleplerde bulunabilirsiniz. Tüketici Hakları sadece satın alınan ve garantisi biten ürünlerle ilgili yaşanılan sıkıntılarla ilgilenmemektedir. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele